Menü Kapat

YAŞLILIKTA BEL FITIĞI AMELİYATI VE ETKİLERİ

Vücut yaşlandıkça omurga da zayıflamaya başlar. Kemik dokudaki zayıflama, bağ dokularda kalınlaşma ve sertleşme, disk yapısının sıvı kaybederek dejenere olması(kireçlenme) omurganın dayanıklılığını azaltmaktadır. Yaşlanan omurgada bel fıtığı oluşumuna yatkınlık oluşmaktadır. 

Yaşlılıkta oluşan bel fıtıkları genellikle ilaç ve fizik tedaviden çok fayda görememektedir. Bunun sebebi fıtık dokusunun sıvı kaybetmesi ve sertleşmesi sonucu sinir dokusuna baskı yapan dokunun tedaviler ile küçülmesinin sağlanamamasıdır. Bunun sonucunda sinir kanalının ameliyat ile açılması gerekmektedir.

Yaşlılıkta bel fıtığı ameliyatı olmak istenildiği zaman ameliyat öncesi tetkikler yapılır ve anestezi uzman doktoru hastayı detaylı bir şekilde sorgular ve muayene eder. Bunun nedeni yaşlılıkta hipertansiyon, diabet (şeker hastalığı), kanama bozuklukları, solunum yolu hastalıkları, kalp ritm bozuklukları gibi kronik hastalıkların çok görülmesidir. Yaşlılıkta bağışıklık sisteminin de koruyuculuğunun azalması sebebiyle vücut enfeksiyona açık hale gelebilmektedir.

Yaşlı hastalarımızın mikrodiskektomi ameliyatı sonrası en sık şikayeti bel ağrısı olabilmektedir. Bunun nedeni ameliyat sırasında sıyrılan kas dokusunun yaşlılık nedeni ile yerine tam yapışamaması yada işlevini eskisi gibi yerine getirememesidir. İkinci sorun ise enfeksiyondur. Özellikle şeker hastaları ve kilolu hastalarda enfeksiyona yatkınlık çok fazla olduğu için açık ameliyat daha fazla risk taşımaktadır.

Kronik hastalıklar nedeniyle genel anestezi alamayan, kilosu yüksek, şeker hastalığı olan veya bağışıklık sistemi düşkün hastalarımıza tam kapalı bel fıtığı ameliyatı önermekteyiz. Tam kapalı ameliyatta yaklaşık 6mm kesiden yapılması, kas sıyrılmaması, anatomide minimal değişiklik yapılması ve kanamanın çok az olması nedeni ile bu hastalarımıza şiddetle önermekteyiz. Enfeksiyon oranı çok düşük bir ameliyat tekniğidir. Kilolu hastalarda çok iyi bir seçenektir. Kilolu hastalarda açık ameliyat sonrası görülebilen yağ nekrozu(yağ akıntısı), tam kapalı ameliyatlardan sonra görülmemektedir. Tam kapalı bel fıtığı ameliyatı yaşlılıkta bel fıtığı ameliyatı için en iyi seçenektir. Hastaların lokal anestezi altında ameliyat olabilmesi, erken yürüyebilmeleri ve eve taburcu olabilmeleri de ameliyat etkilerini azaltmakta ve yaşam kalitelerini çok arttırmaktadır.