Menü Kapat

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel fıtığı, bel omurlarının arasında bulunan disk yapısının bozulması nedeni ile disk yapısını çevreleyen kapsülün yırtılması sonucu disk yapısının içinden çıkan yumuşak kıkırdak kıvamındaki bir disk parçasının(fıtık parçası olarak da adlandırılabilir) sinir dokusuna baskı yapması ile oluşur. 

Bel fıtığının belirtileri, fıtık oluşumunun her aşamasında farklılık gösterebilir. Disk kapsülü yırtıldığı zaman şiddetli bir bel ağrısı olur. Hastalarımızın tarifine göre, bel bölgesinde aniden bir elektrik çarpması gibi bir his ve  peşinden şiddetli bir bel ağrısı sonucu bel tutulması olmaktadır. Bel tutulması bel fıtığının ilk aşamadaki ciddi belirtisi diyebiliriz. Bu belirti sonrası istirahat, sıcak uygulama ve ilaç tedavisi ile hastalarımız rahatlamaktadır.

Zaman içerisinde veya aniden fıtık parçasının yırtık bölgesinden çıkması esnasında hareket ile bel ağrıları oluşabilir. Fıtık parçasının daha da çıkması ve omurilikten çıkan sinir dokusuna (sağ veya sol taraf) baskı yapması sonucu bacak ağrısı başlamaktadır. Fıtık parçasının baskı yaptığı tarafa göre sağ veya sol bacak ağrıyabilir. Fıtık parçasının çok büyük olması halinde nadiren iki bacak da ağrıyabilir. Bu baskı sonucu hastalarımız yürümeye çalıştıklarında, bacaklarını öne attıkları zaman şiddetli ağrı olmaktadır. Oturup kalkarken de ağrı olmaktadır. 

Ağrı başladıktan sonra tedavi edilmez ve baskı devam ederse bacakta veya ayakta uyuşma (keçeleşme), karıncalanma, batma, yanma veya soğukluk hissi başlamaktadır. Daha uzun süreli baskı sonucu baskı yapılan sinir yıpranır ve sinir iletim kalitesi zayıflayarak bacakta ve/veya ayakta kuvvet kaybı yani felç durumu başlamaktadır. Bu derecede baskı olduğu zaman genellikle hastalarımızda idrar ve/veya gaita (kaka) kaçırma  şikayetleri olabilmektedir. Bu ciddi bel fıtığı belirtileri görüldüğünde hastamıza acil ameliyat olmasını önermekteyiz. 

Bel fıtığının belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde hastalarımızın mutlaka uzman doktorlara başvurması erken teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Her bir belirti aşamasında farklı tedavi yöntemleri uygulanarak hastalığın ciddi boyutlara ulaşması engellenebilmektedir.